PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34651}

Kobieta-diabeł

Onibaba
7,7 2 666
ocen
7,7 10 1 2666
8,0 8
ocen krytyków
Kobieta diabeł
powrót do forum filmu Kobieta-diabeł

Film kozaczek. To ze w tle przewija sie wojna z udzialem klanu Ashikaga pozwala domniemywac ze sa to czasy przed XIV wiekiem. Ciekawe jest rowniez to ze bohaterami sa chlopi - osoby z nizin spolecznych. Nie wystepuja u nich konwenase dworskie ani kodex samurajski. Kieruja sie wiec wlasnymi emocjami. mozna by powiedziec (a przynjmniej ja powiem) ze to postaci obdarte ze spolecznych nalecialosci co sprzyja przedstawieniu studium psychologicznego czlowieka jako jednostki a nie czlonka spolecznenstwa (ale namieszalem).Ciekawy jest jeszcze osobliwy synkretyzm religijny szintoizmu ludowego pelnego demonow z buddyzmem straszacynm pielkem.Film bardzo dobry,jestem pod wrazeniem. Mam pewne skojarzenia tej fabuly z naszymi historiami w stylu Balladyny ,Lilli i innych folkoro-poganskich historyjek :-).

ocenił(a) film na 7
tenjin_no_kami

Fil jest bardzo statyczny i za bardzo nie wiem jak go ocenić, z jednej strony genialne zdjęcia, genialna muzyka, świetna gra aktorska, dobry pomysł który świetnie sprawdza się nawet po latach zachowując oryginalność szczególnie w naszych kręgach kulturowych, na swój sposób mroczny klimat i wielki naturalizm – pokazanie średniowiecznej Japonii nie jako krainy wspaniałych samurajów z ich kodeksami i honorem, a złodziei, zdrad, tchórzy, morderców, arogancji, niewiary i tp. To wspaniały realizm pokazujący że wojna to wielkie zło, a przecież akcja dzieje się zupełnie na tyłach wojny. Film ma szorstki klimat, a jednocześnie powalają krajobrazy i ludzie pokazani z wielka prostotą. Jest to swoiste studium człowieka, jego obaw, pożądliwości, tego do czego jest zdolny podstawiony przed brakiem wyboru ? Historia prostych ludzi z ludzkimi problemami podkreślająca to co w człowieku najgorsze. Jednocześnie jak już napisałem film jest bardzo statyczny. Mam za sobą już kilka filmów japońskich z tego okresu lub troszkę późniejszych, ale tu jakoś wyjątkowo kuł mnie ten brak wartkości akcji. Jest to na pewno bardzo dobry film, a już w 100% wart obejrzenia.

ocenił(a) film na 7
Opas Natanael

Zapomniałem napisać że to dzieło wielkiego (żyjacego nadal) Kaneto Shindô co też jest argumentem za obejrzeniem !

tenjin_no_kami

Dla mnie to za stare jest!

ocenił(a) film na 10
tenjin_no_kami

Chłopi polscy Reymonta! Pan Tadeusz i Telimena oraz Ksiądz Robak & Żyd Jankiel...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones